بسم الله الرحمن الرحيم

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

Tarih, tarihi değiştirmeye çalışırken ölenlerle dolu

4 Yorum

zekat

Es-selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh 

Elimde bir kitap var bu günlerde; onunla uyanıp, onunla uyuyorum 🙂 Tarihi değiştiren liderler.Ne adamlar yaşamış şu dünyada, ne savaşlar yapmışlar,ne katliamlar… Kimileri adaletiyle, kimileri asaletiyle , kimileri de caniliği ile nam salmış, ülkeleri yönetmişler. Ve sonra her yaratılmış gibi, ölmüşler. Özellikle Rusya’da ,ülkenin kalkınması adına, fakir insanlardan kelle vergisi alınmış ve insanlar bu vergileri ödeyebilmek için çalışırken ölmüşler. Düşünün kellenizin vergisini ödemeye çalışırken, kelleden oluyorsunuz. Yukarıdaki resmin üzerinde bir yazı vardı; ben kırptım, anlatım bozukluğu içeriyordu 🙂 Demeye çalışmıştı ki: ‘ Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni, fakirleri doyuramamış olmamız değil, zengileri doyuramamış olmamızdır’ … Buna benzer bir söz dolanıyor sosyal medyada, ” Yüzlerce evsiz varsa, biliyorum ki nedeni yüzlerce evi olan insanlardır ” … Bu biraz abartı, yüzlerce evi olan çok da fazla insan yok. Ama bir gerçek var ki, biz paylaşmayı unuttuk. Gözümüzü hırs bürümüş, dünyada her yaratılmışa yetecek kadar nimet var ama birileri fazla yediği için birileri aç kalıyor.Bu yüzdendir belki, Kur’an’da en çok namaz ve genelde namazla birlikte zekat zikredilir. Bu dünyada neye sahip olursak olalım, midemizi ne kadar doldurursak dolduralım, yüz yıl bile yaşasak ; varacağımız yer belli. Madde ondan vazgeçince, önemini yitirir. Çok önemli sandığınız, vazgeçilmez eşyalarınız var ise şayet onlardan vazgeçmeyi bir deneyin derim. İnsana komik bile gelebiliyor, geçtiği zaman o bağlanma ( vazgeçememe ) hali… Bu gün cuma, bir sünneti yerine getirelim. Hediye edelim, belki de en çok sevdiğimiz şeyi : BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM : ”Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.” AL-İ İMRAN-92.

Hayırlı, bereketli, ölümü hatırladığımız, Rahman’ı daha çok andığımız, dua edip karşılığını bulacağımıza emin olduğumuz bir cuma diliyorum hepimize.

Reklamlar

Yazar: nedenvenasil

insanlara bir zerre kadar yararı olabilsin isteyen bir topluluk... http://konyasaglik.wordpress.com/ https://nedenvenasil.wordpress.com/

4 thoughts on “Tarih, tarihi değiştirmeye çalışırken ölenlerle dolu

  1. Neyi mezara götürebiliyorsan, o senindir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s