بسم الله الرحمن الرحيم

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

Şeytanın hoşgörü dürtüsü…

Yorum bırakın

Es-selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh

Şeytanın sağdan yaklaşması diye birşey vardır, bilir misiniz? Şeytan hep direkt olarak kötü şeyleri fısıldamaz bize, bazen iyimser kötülüklerle gelir yanımıza… ”Allah affeder” der mesela, ”Çok işin vardı bu namazı da kılmayıver, zaten hepsini kılıyorsun” der… Peki ayet ne der ;

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM : ” Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, Allah’ın vaadi muhakkak haktır. Sakın bu dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o aldatıcı şeytan sizi, Allah hakkında da aldatmasın.” Fatır-5. ayet

Elbette bizim Rabbimiz, çok affedici, merhametli ve şanı yüce… Ama unutmayın ki O, kalplerin özünü de en iyi bilen. Bile bile ve defalarca aynı günahı işleyen, affedileceğine emin olan kişinin; pişmanlığı ne kadar gönülden, tevbesi de ne kadar samimidir, Rabbimiz bilir.

Son günlerde insanların dillerinde hep aynı cümleler: ” Kalplerimiz temiz ” , ” Allah ile kulun arasına girme ” , ” İnanıp bunlar gibi olacağıma… ” , ” Bir doğum günü, yılbaşı kutlamaktan ne olacak ” vs. vs. ..

Allah ile kulu arasına zaten kimse giremez, ama bile bile susulmuyor işte, insan kulak asılmayacağına bile bile doğru bildiklerini söylüyor ki, Rabbi huzurunda sorumlu tutulmasın. Hem kalbi temiz olanın, hareketi (ameli) niye düzgün olmaz ki? İnanıp onlar gibi olmayın; inanın, dosdoğru olun ki size bakan ” İnanıp, bunun gibi olayım” desin. Günahlarımızı küçük görmek ne ola ki? Atalarımızın cennetten çıkarılması; içinde oldukları imtihan sebebiyle sadece bir meyveyi tatmaları değil miydi?

Hoşgörülü olmak güzel de, sırf bu hoşgörüden Allah lafzının ”Tanrı” lafı ile değiştirilmesini gerçekten anlayamıyorum! Hem hoşgörü niye din karşıtlarına ve/veya diğer din mensuplarına karşı devreye giriyor? Müslümanın müslümana bırakın hoşgörüsünü, neden tahammülü bile yok? Yoksa bu hoşgörü sandığımız, ”Aldatıcı” şeytanın bir aldatması olmasın yine? Hayatımız boyunca hal ve hareketlerimize;yediklerimize,içtiklerimize;giydiklerimize;nasıl sevinip, nasıl üzüldüğümüze; bayramlarımıza, seyranlarımıza; kimi sevip, takip ettiğimize ve dahi kutlamalarımıza dikkat edelim ki şu hadislere muhatap kalmayalım :

”Kişi sevdiği ile beraberdir”
‎”Ümmetim, kendisinden önceki ümmetlerin gidişatını karış karış, adım adım takip ve taklid etmedikçe kıyâmet kopmaz…”

Çok bilinen hadisler olduğu için kaynak araştırmadım, herhangi bir eksiklik, yanlışlık olursa Allah rızası için beni uyarın.

Reklamlar

Yazar: nedenvenasil

insanlara bir zerre kadar yararı olabilsin isteyen bir topluluk... http://konyasaglik.wordpress.com/ https://nedenvenasil.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s