بسم الله الرحمن الرحيم

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

DUA

Yorum bırakın

es-selamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatüh

Bir zamanlar bir video izlemiştim, bir papazın müslüman oluşunu anlatıyordu, kendi ağzından… Adam diyordu ki, bir kızım oldu, bir dua ettim, kabul oldu… Ve sonra müslüman olmuş zaten.Her insanın içinde Allah inancı vardır ve inanmayanlar bile, Kur’an’ın işaret ettiği üzere, üzerlerine bir kötülük musallat olsa hemen yalvar yakar olurlar. Sonra unuturlar ve atalarımızın başına da kötülükler sonra da iyilikler gelmişti -bu dünyanın düzeni- diyerek, geri dönerler. Biz onlar gibi olamayız, dua ederiz, kabul gördüğü zaman mutlaka hamd ederiz, etmeliyiz. Ve zaten biz biliriz ki dua mutlak karşılık görür, yeter ki gafil olmayan samimi bir kalple yapılsın!

Ne istediğini bilmek de önemlidir, geri dönüp baktığımızda yaptığımız duaların bazılarından  daha hayırlısının bizi bulduğunu görür ve duamızın bizim beklediğimizden daha güzel kabul gördüğünü farkederiz. Hatta iyi ki istediğim olmamış dediklerimiz bile olabilir. Dua insanın gerçekte ne istediğini farketmesi açısından da önemlidir, durup kendini dinlemektir.Aklımıza gelen cümleler, dilimize dökülemez, çünkü aslında istenen o değildir, farkettirir!

Bir dua, nelere kadirdir ne kapılar açar… Biz sınırlıyız, imkanlarımız kısıtlı, ya Yaratıcımız? O’nun ”OL” demesiyle olmayacak şey var mı? Küçümsüyor muyuz, yoksa inanmıyor muyuz duanın kabul olacağına?

بسم الله الرحمن الرحيم

”Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.” BAKARA – 186

Allah ;”duacının duasını kabul ederim.” demişse, bitmiştir, kabul eder. Bize düşen sadece dua etmektir. Peki, dua nasıl kabul oluyor.Hani bazen acelemizden farkedemeyiz, bizim duanın kabul olmasından anladığımız ne istediysek onun anında oluvermesi midir? Duanın farklı kabul şekilleri vardır.Doğrudan kabulü, istediğiniz şeyin olmasıdır ki vakti Allah tayin eder. İstediğiniz şeyden sizin için daha hayırlısının sizi bulmasıdır ki doğrusunu Allah bilir. Ahirette duanızın karşılığını almanızdır ki karşılığı ne kadar büyüktür? Dua edin, boşa gitmez.

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Dua, ibadettir”, sonra şu ayeti okudu: “Rabbiniz: Bana dua edin ki size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyi büyüklüklerine yediremeyenler var ya, alçalmış ve hakir olarak cehenneme gireceklerdir” buyurmuşlardır” (Mü’min, 60)

Kaynak :Ebu Davud, Salat 358, (1479); Tirmizi, Tefsir 2, (2973, 3244),   Daavat 2, (3369); İbnu Mace, Dua 1, (3828)

 

بسم الله الرحمن الرحيم

(Resulüm!) De ki: “Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa? (Ey inkârcılar! Size bildirdiklerini) kesinkes yalan saydınız; o halde azab yakanızı bırakmayacaktır!

Reklamlar

Yazar: nedenvenasil

insanlara bir zerre kadar yararı olabilsin isteyen bir topluluk... http://konyasaglik.wordpress.com/ https://nedenvenasil.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s