بسم الله الرحمن الرحيم

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

kola

3 Yorum

Kolada alarm!

Fransa Ulusal Tüketim Kurumu’nun araştırmasına göre, 19 kola ürününün çoğunda litre başına 20 küpe eşit şekere rastlandı. Lightlardaki tatlandırıcılar sağlığa zararlı çıktı. Ve kolalarda çok düşük miktarda da olsa alkol bulundu.

Fransa’da yapılan bilimsel bir araştırma, şeker deposu kolanın obeziteye yol açtığını ortaya koydu. “60 Millons de consommateurs” (60 Milyon Tüketici) isimli dergi, Fransa Ulusal Tüketim Kurumu’nun (INC) kolalı içecekler üzerindeki araştırmasının sonuçlarına açıkladı. Dergi, ülkede sağlık tartışmasına yol açan sonuçların “şaşkınlık verici” olduğunu ve bu içeceği tüketenlerin artık daha temkinli olması gerektiği yorumunu yaptı. En büyük tehlikenin koladaki şeker miktarıyla ilgili olduğunu belirten INC, tam 19 kola markası (Coca-Cola, Pepsi, Auchan, Cora, Casino, Leader Price, Man U-Cola, v.b.) üzerinde yaptığı araştırmada; şeker, tatlandırıcı, katkı maddeleri, kafein ve alkole rastladı. Çoğunda litre başına 100 gramdan fazla, yani 20 küpe eşit şekere rastlanırken, bu rakam Coca- Cola’da 18, Pepsi de ise 17 olarak açıklandı. “Light” kolaya gelince; tatlandırıcı miktarının “vücuda zarar verecek kadar çok oranda” olduğu belirildi. Kurum, fazla şeker tüketiminin başta obezite olmak üzere, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığı hatırlattı. Bilim insanları, laboratuvardaki incelemede sürpriz bir şekilde tarçın, Hindistan cevizi ve turunçgiller gibi bazı bitki ve meyvelerin bulgularını da elde etti. Kurum, bazı insanların bu bitki ve meyvelere karşı alerjik olduğunu hatırlatarak, giderek artan gıda alerjilerinin bir nedeninin de kola olabileceği belirtildi. Daha önce gazlı içeceklerde bulunduğu bilinmeyen “terpen”in doğal ürün bileşeni olarak a r o m a yaratmakta kullanıldığı keşfedildi.

http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/06/28/kolada-alarm-seker-deposu-cikti

*********

es-selamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatüh

Niye kimse asidi kaçmış kolayı içemez? Fazla şekerli gelir, asidden arınınca şekeri açığa çıkar. Çocuklarınıza her istediklerini yedirip içirmeyin, ki daha birkaç aylık bebeğin ağzına kola veren kişiler tanıyorum, yapmayın etmeyin…

Reklamlar

Yazar: nedenvenasil

insanlara bir zerre kadar yararı olabilsin isteyen bir topluluk... http://konyasaglik.wordpress.com/ https://nedenvenasil.wordpress.com/

3 thoughts on “kola

  1. ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatühü

    Ne yiyeceğimizi şaşırdığımız bu günlerde en güzeli ev yapımı yiyecekler/içecekler sanırım. Kolanın bu kadar bağımlılık derecesinde tükeltilmesinin altında bu gibi etkenler çıkması pek de şaşırtmıyor insanı.
    Mide rahatsızlığımdan dolayı uzun süredir asitli içecekler kullanmamaya çalışıyorum, İçeceksem de sade maden suyu (meyvelilerde tatlandırıcı ve birçok farklı kimyasal olacağı malum) veya ayranı tercih ediyorum. Bir arkadaşımdan duyduğuma göre kapalı ayranlara da kıvamı daha düzgün olsun diye süt tozu koyuyorlarmış. Şuan geriye sadece su kalıyor sanırım onu da pet şişeden değil de ya konyadaki tatlı su çeşmelerinden ya da memleketimdeki (antalya/akseki) doğal su kaynaklarından içmek lazım, Allah bize yardım etsin (amin)

  2. öğrendiğim iyi oldu 🙂
    al sana o zaman aksekiye gelmen için bir sebep daha; akseki seni çağırıyor 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s