بسم الله الرحمن الرحيم

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

kıblegah evler

Yorum bırakın

SALİH BİR ÇOCUK İÇİN ; ” Sen nesin ki ne istiyorsun” dedirtme.Güzel örnek olmak kadar önemli bir gayret olamaz.Niyetin ve gayretin büyük olsun.İsteklerinle işlerin arasında farklılık göstererek şeytanı güldürme.Çocuğunun beyninde kurmak istediğin düzeni önce sen evinde kur. Odaları şekillendirmek,beyinleri şekillendirmekten kolaydır.Önce kolayını hallet.Yemeğe besmele ile başlamayı,sünnete uygun yaşamayı,ahlak kurallarına riayeti evde gören çocuk, gideceği yolu görmüş çocuktur.

SALİH BİR ÇOCUK İÇİN; Helal yemenin içmenin önemini küçümseme.Çocuğun ana rahmine düştüğü ve orada bulunduğu andan itibaren helalle gıdalanması şarttır.Bir dilim haram, anne ve babanın işini zorlaştıran koca bir kaya olabilir.Helal yemek , yedirmek zor deme.Zor, ancak imkansız değil.Çocuklarının rızkı için çalışıp terlemeni ibadet kabul ediyor Allah.Çocuk yetiştirmek ibadettir.İbadet helalle yapılır.

SALİH BİR ÇOCUK İÇİN; Çocuğa yaşına uygun tavırlar göstermen gerekir.Yaşayacağı çağın gereklerini yaşına uygun bir üslupla vermemen halinde, değerli konuları heba etmiş olabilirsin.

SALİH BİR ÇOCUK İÇİN; Hafız olacak veya şu okulu bitirecek diye diretme.Kur’an’ı sevmek ve onunla amel etmek, kuru bir ezberden önemlidir. Zaruri bilgileri öğrensin,helali haramı bilsin,gerisini bir ehli ile istişare ederek yönlendir.

SALİH BİR ÇOCUK İÇİN; Dünyadaki bütün sorunlar, insan kadar eskidir, köklüdür.Bugün kararı verilip çözülecek bir sorunla karşı karşıya olmadığını ,sorunları çözecek bir sihirli değneğe kimsenin sahip olmadığını bil.Sabret.Peygamberler ve Allah’ın salih kulları neler çektiler. Kayaları erittiler de çocuklarını ikna edemediler. Bunun adı imtihandır,imtihan da sabırdır.

SALİH BİR ÇOCUK İÇİN; Çocuğumuz nimet azmanı olmasın.Her istediğine ulaşan,iştahı çekenden başkasını yemeyen,giyeceğini,berberini beğenen çocuk zorlukların önünde duman olup gitmeye mahkum olabilir.Tiryakilik hastalıktır.Fani dünyada tiryakisi olunacak bir şey yoktur.

Nurettin YILDIZ- KIBLEGAH EVLER

Reklamlar

Yazar: nedenvenasil

insanlara bir zerre kadar yararı olabilsin isteyen bir topluluk... http://konyasaglik.wordpress.com/ https://nedenvenasil.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s