بسم الله الرحمن الرحيم

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

bir haber

2 Yorum

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Fatih Hakimi Ayla Kaya’yı, çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı kadınla girdiği tartışmada “Terbiyesiz, ahlaksız, ukala” sözleri nedeniyle hakaretten suçlu buldu. Kurul, Yargıtay 2. Ceza Dairesi’nin Kaya’nın hakaret suçundan beraatine ilişkin kararını oy çokluğuyla bozarak, dosyayı yeniden karar verilmek üzere daireye gönderdi.

İstanbul Adalet Komisyonu’nun hazırladığı fezlekeye göre mahkemedeki olay şöyle gelişti: Naciye Sönmez, 21 Mayıs 2009 tarihinde davacı sıfatıyla Fatih 1. İcra Ceza Mahkemesi’nde davasını takip ediyordu. Üzerinde çarşafı olduğu halde duruşma salonuna girdi. Hâkim Ayla Kaya, kimlik tespiti için yüzünü açmasını istedi. Sönmez ise peçesini yüzünün görünebileceği kadar çenesinin altına indirdi. Ancak yargıç, salondaki erkekleri dışarı çıkararak Sönmez’in başını tamamen açmasını istedi. Kaya, başını açmayan kadına, “Atatürk ilke ve kanunlarına göre seni böyle kabul edemem, yargılama başlayamaz.” dedi. Sönmez de, “Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında böyle bir şey yok. Düşüncenizi uygulayabilmek için Atatürk’ün arkasına sığınmayın, Atatürk’ün hanımı çarşaflı idi, sizin gibi yapmıyordu. Başımda başka örtü yok. Sadece bonem var, çıkartamam, inancım gereği örtünüyorum, bana neden zulmediyorsunuz, ikimiz de öleceğiz, Allah’ın huzuruna çıkacağız.” dedi. Hâkim de bu sözlere “Senin Allah’ın burada olmaz. Onun kanunları burada geçmez.” cevabını vererek, duruşmayı başka bir güne erteledi. Sönmez de mahkeme salonunun kapısını açıp, “Uğradığım haksızlığa ve bu rezalete herkes şahit olsun.” dedi. Hakim de kadının arkasından, “Burada ne rezalet var, terbiyesiz, ahlaksız, ukala çık git.” diyerek bağırdı.

ZAMAN GAZETESİ

( http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1309807&title=hâkim-carsafiyla-durusmaya-giren-kadina-hakaretten-yargilanacak )

********

es-selamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatüh

Bu haberden yola çıkarak, insanlara cephe alalım demiyorum. Ama hakkımızı savunmayı bilelim, karşımızdaki insan ‘adalet sağlayıcı’ biri olması gerekirken, adaletsizlik yapıyorsa; -Allah rızası için- susup sineye çekmeyelim artık.Hakkımızı arayacağımız yer illaki vardır, okullara almadılar diye örtümüzden vazgeçtik, mesleğimizi icra edemiyoruz diye örtümüzden vazgeçtik, yargıç istedi o istedi bu istedi örtümüzden vaz mı geçeceğiz hala? Geçmeyelim artık, Allah rızası için, savaşmayı öğrenelim. Ve bu kadıncağız da bize en güzel örneklerden biri olsun, hakarete hakaretle cevap vermemiş, hakkını araması gereken platforma taşımış. Allah ondan razı olsun!

Reklamlar

Yazar: nedenvenasil

insanlara bir zerre kadar yararı olabilsin isteyen bir topluluk... http://konyasaglik.wordpress.com/ https://nedenvenasil.wordpress.com/

2 thoughts on “bir haber

  1. ve aleyna aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatüh

    Konuyla ilgili hadisler;
    -Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.
    -Sizden biri bir kötülük gördüğü zaman onu eliyle, gücü yetmiyorsa diiliyle, ona da gücü yetmiyorsa kalbiyle buğz etsin bu imanın en düşük seviyesidir.

    Biz ne kadar dinimizden taviz verirsek üzerimize o kadar geleceklerdir. Zaten hakim de ”Senin Allah’ın burada olmaz. Onun kanunları burada geçmez.” diyerek ağzındaki baklayı çıkarmış. Allahım hepimizi ordaki çarşaflı kardeşimiz gibi her koşulda doğruları savunmaya gayret edecek kullarından eylesin. (amin)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s